Отбасындағы зорлық-зомбылықтың алдын алу бойынша ата-аналарға арналған жадынама

16.11.2020

П     "Балалар мен жасөспірімдерге қатысты зорлық — зомбылық ата-аналар, қамқоршылар немесе тәрбиешілер қабылдаған кез-келген жаман қарым-қатынасты қамтиды", - деген анықтама H. Kempe-ге тиесілі.

Балаларға қатысты зорлық-зомбылық көбінесе балаға қатыгездік ретінде түсіндіріледі. Балаға қатыгездік зорлық-зомбылықтың келесі түрлерін қамтиды:
-жеке,
- жыныстық,
- психикалық,
-асқынуы немесе елемей қажеттілігі бар бала.
Бізде бар ең құнды нәрсе — бұл біздің балаларымыз!
* Үйде ересек отбасы мүшелерінің балаларға деген жылуын, оң қызығушылығын және қатысуын сипаттайтын орта жасаңыз.
* Үйдегі мәселелерді шешуде балаларды қорқыту және қорқыту әдісін қолданбаңыз.
* Бір-біріне және балаларға қатысты өзара қорлау мен қатал айыптауларға бой алдырмаңыз.
* Есіңізде болсын, психологиялық зорлық-зомбылық (яғни, өзін-өзі қорлау, ауызша қорлау, балаларға дөрекілік) балаға терең зиян келтіруі мүмкін.
* Отбасы мүшелеріне экономикалық зорлық-зомбылық жасамаңыз.
* Ешқашан физикалық зорлық-зомбылықты қолданбауға тырысыңыз.
* Балаларды кішкентайларға, қарттарға, науқастар мен әлсіздерге қамқорлық жасауға үйретіңіз.
* Балаларға нағыз көркем әдебиетті оқуға кеңес беріңіз, оларға бейнефильмдерді таңдауда жақсы талғамды дамытуға көмектесіңіз. Балалармен бірге оқыңыз.
* Балаларды шын жүректен жақсы көріңіз. Есіңізде болсын, "сүйіспеншілік әрқашан қатал күшпен емес". В. А. Сухомлинский: "Бала ұрғанды жек көреді", - деді. Жеке мысалды есте сақтаңыз. Болыңыз
БҰҰ конвенциясы:
19-бап - "қатыгез қарым-қатынас" ұғымына анықтама береді және қорғау шараларын айқындайды.
5 — бап-ешкімді азаптауға немесе қатыгез, адамгершілікке жатпайтын немесе өзінің қадір-қасиетін қорлайтын іс-әрекеттер мен жазалауға болмайды.
6-бап-баланың дені сау дамуын мүмкіндігінше қамтамасыз етеді.
16 — бап-баланың жеке өміріне өз бетінше немесе заңсыз араласудан, оның ар-намысы мен беделіне қол сұғудан қорғауды қамтамасыз етеді.
24 — бап-аурулар мен дұрыс тамақтанбауға қарсы күрес жөніндегі шараларды қамтамасыз етеді.
27-бап-әрбір баланың дене бітімі, ақыл-ойы, рухани, адамгершілік және әлеуметтік дамуы үшін қажетті өмір сүру деңгейіне құқықтарын таниды.
34-бап-баланы жыныстық азғырудан қорғауды қамтамасыз етеді.
37 — бап-баланы қатыгездікпен қараудың басқа да нысандарынан қорғауды қамтамасыз етеді
39-бап-қатыгез қарым-қатынастың құрбаны болған балаға көмек көрсету шараларын көздейді.
ҚР Конституциясы  ешкім міндетті емес деген ережені бекітеді
Күшті эмоционалды стрессті жеңілдететін жаттығулар:

1.Көзіңізді жауып, баяу вдыхая және выдыхая ауа, санаңыз про өзіне дейінгі он. Сіздің қолыңызда лимон бар деп ойлаңыз. Барлық шырын "сығылғанын" сезгенше оны баяу қысып, қыса бастаңыз. Екі қолды бірден немесе кезекпен қысуға болады. Лимонды тамшыға "сығып" алғаннан кейін, қолыңызды босаңсытып, тыныштық жағдайынан ләззат алыңыз.
 2.Сіз үлкен әуе шарын елестетіп көріңіз. Дененің барлық бұлшықеттерін қатайтыңыз, мүмкіндігінше көп ауамен тыныстаңыз, 3-5 секунд мұздатыңыз және өкпеден ауаны баяу босата бастаңыз, дененің бұлшықеттерін босаңсытыңыз: қолдар, иық, мойын, дене, аяқ және т. б.

3.Күшті психологиялық стресстен сіз 10-20 қарапайым физикалық жаттығулар жасай аласыз (скваттар, секірулер, қолдар).

Енді сіз өзіңіздің эмоцияларыңызбен күресіп, туындаған проблемалар туралы тыныш сөйлесе аласыз.
 Егер сізде проблемалар болса